Łowisko Sazan nr 634

Łowiska licencyjnego Sazan nr 634

Regulamin : 2023

Regulamin łowiska specjalnego „Sazan” nr 634 obowiązujący od 01.01.2023r

Nasze Koło PZW 126 Odra jest opiekunem zbiornika „Sazan", znajdującego się na terenie Gminy Gorzyce w miejscowości Odra. Łowisko jest terenem pożwirowym, dno łowiska charakteryzuje się z licznymi górkami, wypłyceniami, podwodnymi rowami, otoczone jest także pasmem trzcin. Głębokość zbiornika waha się od 0,8m-3,0m. Obszary stanowisk oznaczone są numerkami na przeciwnym brzegu, oraz markerami dzielącymi stanowiska (stanowiska nr 13-14). Przy większości stanowisk znajdują się okręgi do rozpalania ognisk.

Przed każdym rozpoczęciem sezonu za zgodą Gminy prowadzone są przycinki drzew oraz inne prace porządkowe. W sezonie: kilka razy w roku łowisko jest koszone oraz opylane od komarów w okresie letnim. Sprawdzane są siatki grodzące, czyszczone jest także dno łowiska z zalegających żyłek. W upalnych porach włączany jest dyfuzor w celu natleniania wody. Na  łowisku znajduje się także zbiornik z płynem do dezynfekcji mat oraz worków do ważenia. Na tzw "Bazie" (przy stanowisku nr 4) znajdują tablice informacyjne w tym regulamin łowiska oraz tablice dydaktyczne o występujących zwierzętach i roślinach na łowisku. Blisko "Bazy" znajdują się kontenery na śmieci oraz Toi Toi.

Rybostan: Karpie od 2-24kg, gdzie średnia waga  wynosi 12-14kg , udokumentowany rekord to 24,175kg,  Amury od 7-?, udokumentowany rekord to 22kg, Sum udokumentowany rekord 41kg. Poza tym na łowisku można złowić: karpia Koi, jesiotra, leszcza, płoć.

Na łowisku organizowane są zawody oraz meetingi pokazowe.

POCZĄTKI...

Po załatwieniu wszystkich spraw formalno- prawnych w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim - zbiornik ten został wydzierżawiony od Urzędu Gminy w Gorzycach oraz od prywatnych właścicieli Państwa: Herman, Siedlaczek oraz Długi. Członkowie koła w czynie społecznym zabrali się do pracy, by dostosować zbiornik do użyteczności publicznej. Wykonano w nim przegrody z przęseł i siatki metalowej, by zakupione ryby nie mogły się wydostać poza obszar dzierżawy. Nasze koło wystąpiło do RZGW o rozbiórkę starego transformatora, który zagrażał bezpieczeństwu wędkarzy wjeżdżających za zbiornik. Gruz z rozbiórki został wykorzystany na utwardzenie drogi prowadzącej do łowiska. Stanowiska dla wędkarzy zostały należycie przygotowane, niektóre drzewa podcięto natomiast stare - zagrażające bezpieczeństwu wędkujących zostały wycięte za zgodą Urzędu Gminy. W ich zamian nasze koło - do dnia dzisiejszego - posadziło już 57 drzewek. Dla zachowania należytej czystości ustawiono ogromne kosze na śmieci, które systematycznie zostają wywożone przez Przedsiębiorstwo Komunalne „Eko-Glob" z Bełsznicy. Przegrody zbiornika są kontrolowane społecznie przez grupę płetwonurków.

Od 2007-2009 r. „Sazan" został zarybiony karpiem i szczupakiem w łącznej ilości 3 ton za kwotę 30.000 zł. W tym czasie na zbiorniku wędkowało 250 osób posiadających licencję.

W roku 2008 i 2009 zostały zorganizowane 3- 4 dniowe zawody wędkarskie w łowieniu karpia, w których brało udział 16 drużyn w 2-osobowym składzie. Uczestnikami byli nie tylko wędkarze z Odry i najbliższych okolic ale również osoby pochodzące z Bielska Białej, Żywca, Dobrodzienia, jak i z Czech i Niemiec.

Zwycięzcą zawodów została drużyna Rockworld, posiadająca największy sklep internetowy

o tematyce wędkarskiej, która całą relację z zawodów jak i galerię zdjęć umieściła na swojej stronie promując dodatkowo zbiornik.

Warto podkreślić, że zbiornik „Sazan" jest trzecim zbiornikiem specjalnym w naszym regionie, w którym można złowić rekordowego karpia; znajduje się on tuż po Elektrowni Rybnik i gospodarstwie wędkarskim Państwa Anny i Mariana Białeckich z Pstrążnej.

Nasze, koło jako - gospodarz wspomnianych zawodów - zadbało o ogólny porządek, kulturę i bezpieczeństwo. Zbiornik jest regularnie patrolowany przez Policję, Straż Miejską oraz przez Państwową i Społeczną Straż Rybacką. Przed wydzierżawieniem łowiska - 3 lata temu - na tym zbiorniku występował proceder kłusowniczy, był on dzikim kąpieliskiem oraz miejscem zbyt głośnych imprez młodzieży przyjezdnej.

Na utworzeniu zbiornika „Sazan" skorzystali wszyscy - nie tylko miłośnicy spokoju, wędkarze, ale również mieszkańcy Odry, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zaopatrują wędkarzy w niezbędny prowiant. Mieszkańcy wsi i nie tylko - w chwilach relaksu spacerują również wraz z rodzinami wzdłuż tegoż zbiornika.

Nasz plan co do dalszej przyszłości tego zbiornika to:

- utrzymanie czystości na wzorowym poziomie, ustawienie tablic informacyjnych- o występowaniu roślin, ptactwa wodnego i gatunkach ryb, oraz przygotowanie- dwóch stanowisk dla osób niepełnosprawnych. Organizowanie zawodów w połowie- dużych karpi.

Z wędkarskim pozdrowieniem

Kierownictwo łowiska " SAZAN "

Grafik Zarybień Zbiornika SazanGrafik Zarybień Zbiornika Sazan 2013-2016

Strona internetowa Koła:  www.kolo-odra.pzw.org.pl