Kronika Koła

Cisza na wodzie nieruchomej . Gładkim zwierciadłem błękitnieje.Staw jest od błękitu niewidomy oślepł. I nic się już nie dzieje.Nagle rozpęka wody szyba. I w kropel wytrysk się przemienia.To wystrzeliła z głębi ryba. Wykrzyknik własnego milczenia.

Kronikarz. Władysław Balcerkowski

19 listopada 2000 roku w miejscowości Odra odbyło się spotkanie wędkarzy w celu  założenia Koła PZW . W trakcie zebrania powołano grupę inicjatywną w składzie:

Krakowczyk Marian, Łukaszek Henryk, Mrozek Jan, Margiciok Stanisław, Kukla Marian. Zieleżnik Krystian, Tomala Rafał do reprezentowania 56 członków PZW przed

Zarządem Okręgu PZW w Katowicach celem założenia nowego koła o nazwie ODRA.

Zarząd Okręg PZW w Katowicach postanowił w dniu 28.12.2000 roku uchwałą nr 44/2000 utworzyć Koło PZW Odra nadając mu numer 126.

6 stycznia 2001 roku odbyło się poraz pierwszy Zebranie Walne Koła nr 126 Odra  , w obecności przedstawicieli Zarządu Okręgu Katowice Polskiego Związku Wędkarskiego wybrano pierwszy Zarząd Koła oraz organy statutowe Komisję Rewizyjną, Sąd Koleżeński,

W trakcje pierwszych prac Zarząd Koła powołał Komisję Egzaminacyjną oraz Społeczną Straż Rybacką.

Zarząd Koła nr 126 Odra

nr_2.jpg

Komisja Rewizyjna Koła

nr_3.jpg

Sąd Koleżeński Koła

nr_5.jpg

Komisja Egzaminacyjna Koła

nr_4.jpg

Koło Odra 126 otrzymało w gospodarowanie zbiornik 10 hektarowy  o nazwie „ŁĘGOŃ‘ nr wody 624 leżący w sołectwie Odra powiat Wodzisław Śl.

Zbiornik jest corocznie zarybiany Karpiem i Szczupakiem pozostałe gatunki ryb występujące w zbiorniku Karaś ,Leszcz, Amur,  Jaz,  Sum, Węgorz, Sandacz.

nr_6.jpg

Drugim zbiornikiem na którym Koło PZW Odra współgospodarzy z Kołem PZW Krzyżanowice jest zbiornik pożwirowym o nazwie „ Roszków ” nr  wody 627 o powierzchni 100 hektarów. Ryby wstępujące w zbiorniku  Karp ,Leszcz, Płoć, Sandacz, Szczupak Kleń, Jaz. Koło  Odra odpowiedzialne jest też za prawy brzeg  rzeki Odra od zbiegu rzeki Olza-Odra  do początku  kanału „ Ulga” w mieście  Racibórz.

Liczba członków 140 seniorów  w tym 40 młodych adeptów

Zarząd Koła kładzie szczególny nacisk na nabór młodych organizując szkolenia w rybaczówce Koła i nad wodą .Uruchomiono program o nazwie „Wakacje z wędką” dla młodzieży nigdzie nie wyjeżdżającej  w przedziale wiekowym od 0-do 5. lat  oraz 6-do 14 lat . Organizuje się również wyjazdy dzieci jako obserwatorzy na różne zawody wędkarskie

nr_7.jpg nr_8.jpg

Koło Odra jest uczestnikiem w zawodach wędkarskich międzynarodowych o nazwie „Śląska Liga” organizowanej na terytorium Polski i Czech .

nr_9.jpg

nr_10.jpg

Zdjęcia z lat 2001 - 2005

nr_13.jpg

W roku 2006 nastąpił przełom w działalności Koła – na wniosek członków Zarządu Koło wystąpiło z porozumienia współgospodarza na zbiorniku Roszków po przystąpieniu do wspólnego gospodarowania przez Koło nr 18 Jastrzębie  Miasto.

Zarząd Koła poczynił starania o uzyskanie dzierżawy od RZGW na dalszą część zbiornika Łęgoń :0: , którą otrzymał. Obecnie zbiornik Łęgoń jako woda otwarta ma powierzchnię 15,21 ha ,

Również wystąpił Zarząd Koła do Urzędu Gminy Gorzyce o wydzierżawienie zbiornika Odra 1 poza Polderem na którym utworzono zbiornik licencyjny cieszący się do dnia dzisiejszego dużą popularnością gdzie można złowić dużą rybę. Nadal Zarząd Koła czyni starania o pozyskanie nowych zbiorników w gospodarowanie co ukaże się na stronie intrnetowej w późniejszym terminie

Zdjęcia z lat 2006 – 2009

W roku 2008 dzięki Zarządowi Okręgu PZW Katowice pozyskaliśmy na własność działkę wraz z budynkiem na siedzibę Koła . Po zaadaptowaniu pomieszczeń obecnie członkowie są przyjmowani w tej siedzibie gdzie zapraszamy członków Koła oraz wszystkich chcący wstąpić do Naszego Koła. Obecnie Nasze Koło liczy 220 członków.

Pliki do pobrania